Tisková zpráva

  • Motorsport

Marco Wittmann keeps his cool in a rainy Hockenheim to win the opening race of the 2019 DTM season

Marco Wittmann produced a dominant performance to win the opening race of the 2019 DTM season. The BMW driver was always on top of things in a rainy Hockenheim on Saturday, crossing the line first after 34 laps of racing to convert his pole position into the first win of the season in arguably the most popular international touring car series. With the rain falling heavily at times, the wet-weather tyre supplied by premium tyre maker Hankook performed impressively throughout, providing the drivers and their new 600-hp turbo engines with the necessary grip on the wet track and as the surface started to dry out later on in the race. This meant that, despite the difficult conditions, spectators were treated to an exciting DTM opener without any major incidents and only a handful of weather-related offs.

Hockenheim/Germany, 4th May 2019 – Pole-sitter Marco Wittmann (BMW) made a perfect start in Saturday’s opening race of the 2019 DTM season at the Hockenheimring, successfully defending his lead. With the rain unrelenting, it was René Rast (Audi), who started race one of the opening DTM weekend from fourth place on the grid, who emerged as Wittmann’s most dogged rival for much of the race. However, the Audi driver was forced to retire with gearbox damage on lap 28. That left Marco Wittmann, who came in for his mandatory tyre change with four laps remaining, to claim his 12th DTM victory unchallenged.

The two-time DTM champion was followed home in second place by Mike Rockenfeller (Audi), ahead of fellow Audi driver Robin Frijns in third. Timo Glock produced the fightback of the day. The BMW driver was spun by René Rast (Audi) shortly after the start, but battled his way back from 15th place to finish fourth. Daniel Juncadella came home ninth to score the first two points for DTM newcomer Aston Martin. 

Manfred Sandbichler, Hankook Motorsport Director Europe: “It was a great DTM opener. All the drivers did a fantastic job with the new, more powerful turbo engine in these difficult conditions. It was vital to get the Hankook wet tyre up to the optimal temperature on the wet track. Not all the drivers did such a good job of that at first. As such, spectators witnessed an exciting opening DTM race in Hockenheim, despite Marco leading from start to finish to take victory. It is forecast to be dry on Sunday, when I am sure we will see a completely different race.”

Marco Wittmann (BMW): “That was a mega start for me. I got to grips very well with the Hankook wet tyre and managed it very well in both qualifying and the race. We opted for a different strategy to many of the other teams and started the race on a set of used tyres. That paid off. I came under a bit of pressure from Mike and René, but was ultimately able to claim a convincing victory.”

Mike Rockenfeller (Audi): “The cold and wet conditions made it difficult to get the tyre up to the optimal temperature. It went well in qualifying, but I was not so quick on a fresh set of tyres in the race. When I returned to the track on a set of used wet tyres after the pit stop, it worked really well again and the performance was there.”

Daniel Juncadella (Aston Martin): “It was very cold and hard to find the right air pressures to get the wet tyre working. When the track started to dry out towards the end of the race, I coped really well with the Hankook wet tyre. We still need a little time to fully understand and manage the Hankook tyre.”

Společnost Hankook Tire je globální výrobce inovativních a oceňovaných radiálních pneumatik v prémiovém segmentu, určených pro osobní vozidla a vozidla typu SUV, terénní vozidla, lehká užitková vozidla, nákladní vozy a autobusy a závodní vozidla (rallye a okruhy).

Společnost Hankook neustále investuje do výzkumu a vývoje s cílem poskytovat zákazníkům produkty nejlepší možné kvality, které díky nejmodernějším technologiím zajistí mimořádné uspokojení z jízdy. Proto po celém světě provozuje pět vývojových center a produkci zajišťuje v osmi velkých výrobních závodech. Specifické požadavky kladené na pneumatiky uživateli i výrobci automobilů v Evropě při vývoji zohledňuje Technické centrum v Hannoveru, v Německu. Výroba pneumatik pak probíhá ve vysoce moderním výrobním závodu v Rácalmási, v Maďarsku, který byl uveden do provozu v roce 2007 a jehož výrobní kapacity se nadále rozšiřují. Ve výrobním závodu aktuálně působí okolo 3 000 zaměstnanců, kteří vyrobí až 19 miliónů pneumatik ročně, určených pro osobní vozidla, vozidla typu SUV a lehká užitková vozidla.

Evropské hlavní sídlo výrobce se nachází v Německu, v Neu-Isenburgu poblíž Frankfurtu nad Mohanem. Pobočky společnosti Hankook se nachází v další evropských zemích, a sice v České republice, Francii, Holandsku, Itálii, Maďarsku, Polsku, Rusku, Španělsku, Švédsku Turecku, Ukrajině a Velké Británii. Do ostatních zemí Evropy probíhá prodej pneumatik Hankook přímo přes regionální distributory. Společnost má po celém světě přibližně 21 000 zaměstnanců a své produkty dodává do více než 180 zemí. Špičkoví výrobci automobilů vyjadřují používáním pneumatik Hankook na svých nových vozidlech tomuto výrobci plnou důvěru. Přibližně 30 procent globálního obratu společnost vykazuje ve státech Evropy a v zemích ze Společenství nezávislých států. Od roku 2016 je společnost Hankook Tire vedena v Dow Jonesově indexu celosvětové udržitelnosti (DJSI World).

Aby uzyskać więcej informacji, zachęcamy do odwiedzenia www.hankooktire-mediacenter.com lub www.hankooktire.com


Hankook Tire Europe GmbH | Corporate Communications Europe/CIS | Siemensstr. 14, 63263 Neu-Isenburg | Germany

all press releases

Kontakty

Felix Kinzer

Fon: +49 (0) 6102 8149-170

f.kinzer@hankookreifen.de

Anna Pasternak

Fon: +49 (0) 6102 8149-173

a.pasternak@hankookreifen.de

Yara Willems

Fon: +49 (0) 6102 8149-172

y.willems@hankookreifen.de

Stefan Prohaska

Fon: +49 (0) 6102 8149-171

s.prohaska@hankookreifen.de

Kristina Schott

Fon: +49 (0) 6102 8149-175

k.schott@hankookreifen.de

Annika Malcherek

Fon: +49 (0) 6102 8149-176

a.malcherek@hankookreifen.de

Stahované soubory

Hockenheim, Germany: DTM 2019 Hockenheim 01, Mike Rockenfeller ( D, Audi Sport Team Phoenix ) Marco Wittmann ( D, BMW Team RMG ) Robin Frijns ( NED, Audi Sport Team Abt )

File size: 4 MB

Hockenheim, Germany: DTM 2019 Hockenheim 01,

File size: 1 MB

Hockenheim, Germany: DTM 2019 Hockenheim 01, Jamie Green ( GB, Audi Sport Team Rosberg )

File size: 1 MB

Hockenheim, Germany: DTM 2019 Hockenheim 01,

File size: 2 MB