Senaste nytt

Subcribe to Newsletter

Ventus S1 evo 3 - Who's driving?

Hankook Tire Innovations

Pressmeddelanden

  • Personbil / SUV

22 motorintresserade konsumenter från Sverige och Finland möjligheten att testa och betygsätta ett av marknadens sommardäck inom mellanklasskategorin – Laufenn G FIT EQ. I Smartson-testet guidades deltagarna genom flertalet testmoment för att sätta däckets...

  • Personbil / SUV

Det helt nya Hankook-däcket Ventus S1 evo 3, ett Ultra High Performance-däck för personbil och SUV, erhöll en topposition och utmärkta omdömen i ett första oberoende däcktest, ett test som arrangerades av Tysklands ledande biltidskrift. För en tid sedan...

  • Lastbil / buss

Däcktillverkaren Hankook deltar även 2019 på ett stort antal mässor och arrangemang inom lastbil och buss. Företaget presenterar i år sitt produktprogram bl.a. på Truck Grand Prix på Nürburgring, Commercial Vehicle Show i Birmingham, italienska...

  • Personbil / SUV

Däcktillverkaren Hankook har tillsammans med Rinspeed startat upp ett nytt projekt, "microSNAP". Det rör sig om ett mikrofordonssystem med utbytbara chassin och karosser som ställs ut på Genfer Automobilsalon 2019. Hankook, officiell däckpartner, utrustar...

Kontakter

Felix Kinzer

Fon: +49 (0) 6102 8149-170

f.kinzer@hankookreifen.de

Anna Pasternak

Fon: +49 (0) 6102 8149-173

a.pasternak@hankookreifen.de

Yara Willems

Fon: +49 (0) 6102 8149-172

y.willems@hankookreifen.de

Stefan Prohaska

Fon: +49 (0) 6102 8149-171

s.prohaska@hankookreifen.de

Kristina Schott

Fon: +49 (0) 6102 8149-175

k.schott@hankookreifen.de

Annika Malcherek

Fon: +49 (0) 6102 8149-176

a.malcherek@hankookreifen.de